Strony

Monday, November 03, 2014

Autumn essentials


I wouldn't call items from this post indispensable, though, I have to admit they make this season more pleasant. For me, the most important of them is the coffee mug (probably, this is the only one I would call really essential). First of all, it causes I'm never separated from hot coffee (hell yeah!) and second of all, it may look just like I want it to. The base of the mug can be twisted off so you can put any photo, card or picture in there (I have a scene from the "Casablanca" movie on mine). 
Pastel nail polish, rouge lipstick and delicate jewelry are definitely my favorites this season but what does really make one better when it gets dark at 4 pm? Oh, yeah. Blanket, books, apple pie with ice cream and cups of tea of every flavor (I'm a huge fan of the last one recently). And what do you find the best way to survive the autumn? Do tell ;)

Nie powiedziałabym, że przedmioty z dzisiejszego posta są niezbędne do przetrwania jesieni, ale muszę przyznać, że czynią ją zdecydowanie przyjemniejszą. Dla mnie najważniejszym z nich zdecydowanie jest mug (ten wyjątkowo określiłabym jako niezbędny, przynajmniej w moim przypadku). Nie dość, że daje mi dostęp do gorącej kawy zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebuję, to jeszcze może wyglądać dokładnie tak, jak tego chcę - podstawa jest odkręcana i pozwala na wsunięcie do środka arkusza z dowolnym zdjęciem, rysunkiem, printem (na moim od jakiegoś czasu widać kadr z "Casablanci"). 
Lakier w pastelowym kolorze, szminka o zgaszonym czerwonym odcieniu, delikatna biżuteria to również moi faworyci, jednak co naprawdę poprawia humor, kiedy ciemno jest już o 16.00?  Tak, tak. Kocyk, książka, szarlotka z lodami i herbaty o różnych smakach, których ostatnio jestem co raz większą fanką ;) A jaki jest Wasz patent na jesień? 
No comments:

Post a Comment